Cykl miesiączkowy – czym jest, ile trwa i jak go policzyć?

 

cykl miesiączkowy

Działanie układu rozrodczego kobiet podlega cyklowi regulowanemu przez hormony. Nazywany jest on cyklem miesiączkowym, menstruacyjnym lub owulacyjnym. Trwa średnio około miesiąca, czyli 28 dni. Może być krótszy lub dłuższy u różnych kobiet. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą wtedy w organizmie!

Co to jest cykl miesiączkowy?

Cyklem miesiączkowym nazywa się zmiany zachodzące w organizmie kobiet w wieku rozrodczym. Powtarzają się one cyklicznie i są regulowane przez stężenie hormonów, przede wszystkim estrogenu i progesteronu. Produkowane są przez organizm kobiety i są niezbędne dla zachowania prawidłowych funkcji układu rozrodczego.

W początkowych latach miesiączkowania, po porodzie i w okresie menopauzy okres może występować nieregularnie. Nie jest to niepokojące zjawisko.

Z jakich faz składa się cykl?

U zdrowych miesiączkujących kobiet poszczególne fazy cyklu występują po sobie. Każda z nich trwa określoną liczbę dni, a dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia mogą się nieco różnić. Cykl miesiączkowy zwykle trwa od 25 do 31 dni i dzieli się na trzy etapy:

  1. miesiączka – w tym czasie, jeśli nie doszło do zapłodnienia, następuje spadek poziomu estrogenu i progesteronu. Komórka jajowa wraz ze złuszczoną warstwą błony śluzowej są wydalane z macicy. W tym okresie kobiety sięgają po produkty higieniczne takie jak podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne. Krwawienie trwa od 4 do 7 dni i zwykle towarzyszy mu skurczowy ból podbrzusza o różnym nasileniu. Dolegliwości te stopniowo zanikają w kolejnych dniach cyklu;
  2. niepłodna faza przedowulacyjna (folikularna) – komórka jajowa pobudzana jest do dojrzewania przez gonadotropinę, czyli FSH. Wpływa to na odbudowę błony śluzowej macicy. Zwiększa się również ukrwienie endometrium. Faza ta trwa aż do owulacji;
  3. faza płodna – owulacja występuje około 14 dnia cyklu. Jest to czas, gdy dojrzała komórka jajowa uwalniana jest z pęcherzyka Graffa. Jeśli dojdzie do niezabezpieczonego stosunku, w tych dniach istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia;
  4. etap niepłodny poowulacyjny – czas od 21 dnia do końca cyklu. Niezapłodniona komórka jajowa wraz z błoną śluzową jest przygotowywana do wydalenia z organizmu.

Jak poprawnie liczyć dni w cyklu miesiączkowym?

Długość trwania cyklu miesiączkowego liczy się od dnia rozpoczęcia krwawienia do ostatniego dnia przed wystąpieniem kolejnej miesiączki. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień menstruacji, a ostatnim – dzień przed kolejną. 

Dlaczego warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny?

Data ostatniej miesiączki i czas trwania cyklu to pytania, które z pewnością usłyszysz w gabinecie ginekologa. Prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego pomoże Ci kontrolować swoją płodność. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze swoim organizmem. Notowanie dat miesiączek pozwala też lepiej poznać swój cykl i szybko wyłapać wszelkie odstępstwa. Ponadto będziesz mogła przewidzieć moment, w którym w Twojej torbie powinny znaleźć się podpaski lub tampony. 

Notuj daty swoich miesiączek, by lepiej poznać swój organizm i układać swoje aktywności zgodnie z jego naturalnym rytmem. Pamiętaj o tym, by pod koniec cyklu wrzucić do torebki podpaski.