Grudzień

Ostatnim, dwunastym miesiącem w roku jest grudzień. Ten miesiąc liczy 31 dni. W grudniu rozpoczyna się kalendarzowa zima. Ze względu na Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester grudzień jest ulubionym miesiącem wielu ludzi. Nazwa miesiąca pochodzi od słowa gruda (w grudniu ziemia jest zamarznięta, pokryta grudami).

Święta grudniowe

6 Grudzień: Mikołajki
8 Grudzień: święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
24 Grudzień: Wigilia Bożego Narodzenia
25 Grudzień: Boże Narodzenie
31 Grudzień: Sylwester (Noc sylwestrowa)

Przysłowia i powiedzenia

Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha.
Grudzień to miesiąc zawiły,czasem srogi,czasem miły.
Pogoda grudniowa-lodu połowa,wody połowa.

W grudniu imieniny obchodzą

 1 - Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka, Sobiesława
 2 - Aurelia, Balbina, Paulina
 3 - Kasjan, Lucjusz, Franciszek, Kryspin, Ksawery
 4 - Klemens, Chrystian, Barbara, Krystian, Piotr, Hieronim
 5 - Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald, Krystyna
 6 - Angelika, Agata, Dionizja, Mikołaj, Emilian
 7 - Ambroży, Marcin, Polikarp, Sabin
 8 - Maria, Narcyza, Apollo
 9 - Leokadia, Waleria, Joachim, Delfina, Wiesław
10 - Daniel, Judyta, Maria, Andrzej, Julia
11 - Stefan, Damazy, Waldemar
12 - Adelajda, Aleksander, Ada
13 - Otylia, Róża
14 - Alfred, Izydor
15 - Cecylia, Walerian
16 - Alina, Adelajda, Zdzisława, Albina
17 - Florian, Łukasz, Olimpia
18 - Bogusław, Arkadia
19 - Tymoteusz, Dariusz, Beniamin
20 - Bogumiła, Dominik, Dagmara, Teofil
21 - Tomasz
22 - Honorata, Zenon, Franciszka, Gryzelda, Flawian, Beata
23 - Wiktoria, Sławomir, Sławomira, Anatolia
24 - Adam, Ewa, Adela, Irmina, Grzegorz, Ewelina, Zenobiusz
25 - Eugenia, Mateusz, Piotr
26 - Szczepan, Dionizy
27 - Żaneta, Fabia, Fabiola, Jan, Cezary
28 - Teofila, Antoni, Ema
29 - Jonatan, Dominik, Marcin, Tomasz, Dawid, Gerard
30 - Eugeniusz, Dionizy, Irmina
31 - Sylwester, Sylwestra, Mariusz, Sebastian

Sławni urodzoni w grudniu

kronikarz Jan Długosz (1415), premier Polski Józef Piłsudski (1867), wokalista zespołu The Doors Jim Morrison (1943), piosenkarka Maryla Rodowicz (1945), piosenkarz i aktor Frank Sinatra (1915), autor przepowiedni Nostradamus (1503), cesarz rzymski Neron (37), premier ZSRR Józef Stalin (1878), polksi wieszcz narodowy Adam Mickiewicz (1798), syn Boży Jezus Chrystus (4 p.n.e.)

Grudzień na zdjęciach

miasto w grudniu grudniowy nastrój bałwany grudniowe grudniowe święta w domu mikołaj daje prezenty w grudniu fajerwerki w noc sylwestrową

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie obchodzone dla uczczenia narodzin Jezusa. Nie znamy dokładnie tej daty, ale większość chrześcijan przyjmuje, że jest nią 25 grudnia. Okres bożonarodzeniowy trwa od adwentu, który zaczyna się cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem, do świąt Trzech Króli (6 stycznia), upamiętniającego objawienie się Chrystusa poganom.

Dzieje Bożego Narodzenia
Opowieść o narodzinach Jezusa znaleźć można w Nowym Testamencie, w ewangeliach Mateusza i Łukasza. Brzemienna Maria oraz jej mąż Józef musieli udać się do Betlejem, ponieważ cesarz rzymski zarządził spis ludności w całym podległym mu państwie. W zatłoczonym miasteczku nie mogli znaleźć miejsca w żadnej gospodzie, zatrzymali się więc w stajence, gdzie Maria powiła Jezusa. Urządziła mu kołyskę w żłobie wysłanym sianem.
Chrześcijanie wierzą, że Jezus nie był zwykłym niemowlęciem, ale Synem Bożym, który przybył na świat, by pomóc ludziom. Jest wiele przypowieści o jego narodzeniu. Na przykład pasterzy doglądających stad wokół Betlejem nawiedzili aniołowie. Powiedzieli, że nieopodal urodził się właśnie ktoś, kto zbawi ludzkość, i że winni złożyć mu pokłony. Z kolei trzej królowie ze Wschodu ujrzeli bardzo jasną gwiazdę i poszli za nią. Zatrzymała się ona nad betlejemską stajenką, w której owi monarchowie złożyli dziecięciu dary ze złota, mirry i kadzidła. Uwierzyli bowiem, że gwiazda znamionuje narodziny osoby wyjątkowej.

Obyczaje bożonarodzeniowe
Obchody Bożego Narodzenia są połączeniem zwyczajów chrześcijańskich i przedchrześcijańskich. Europejczycy starali się przetrwać najtrudniejsze, najbardziej mroźne dni środka zimy, jedząc i pijąc więcej niż zwykle, dekorując domy jemiołą, ostrokrzewem i wiecznie zielonymi drzewami. Dawanie prezentów to forma przypomnienia, że Jezus był darem dla świata.
Święty Mikołaj
Święty Mikołaj to szczególny patron dzieci. Był on biskupem i żył w IV w. Dzieci angielskie i amerykańskie nazywają go Santa Claus lub Father Christmas, francuskie – Pere Noel. W wielu krajach Europy jego święto 6 grudnia jest okazją do dawania prezentów mikołajkowych.
Kolędy i szopki
W Boże Narodzenie w kościołach i kaplicach śpiewa się kolędy. Święty Franciszek z Asyżu wykonał w XIII w. model stajenki, w której urodził się Jezus. Od tego czasu ludzie robią dla swoich kościołów szopki bożonarodzeniowe, z figurkami Jezusa, Marii, Józefa, wołu, osła oraz odwiedzających szopkę pasterzy i trzech króli.
Pocztówki bożonarodzeniowe
Pierwszą pocztówkę bożonarodzeniową wydano w Anglii w 1843 r. Napis głosił: „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku”.
Ubieranie choinki
Obyczaj ubierania choinek pochodzi z Niemiec. Książę Albert, mąż królowej Wiktorii, przeniósł go do Anglii. Niemieccy osadnicy w Pensylwanii sprowadzili ten obyczaj do Ameryki.